Tüketici Köşesi Tüketici Köşesi: Elektrik abonelik iptalinde depozito 3 gün içinde iade edilir

15 Mart 2012 Perşembe

Elektrik abonelik iptalinde depozito 3 gün içinde iade edilir

Elektrik, su, doğalgaz gibi aboneliklerde depozito denilen güvence bedelleri abonelik sözleşmesi için adeta bir ön şart olarak tahsil edilmektedir. Ancak ne yazık ki aboneliğin kapatılması durumunda bu güvence bedeli iadesinde sıkıntılar yaşanabiliyor. Zehra Hanım Enerjisa şirketinden bu nedenle haklı olarak şikayetçi oluyor. Oysa ki 15 Kasım 2010 tarihli ve 27760 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun 03/11/2010 tarih ve 2860 sayılı kararında güvence bedelleri ile uygulamaya ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. EPDK'nın adı geçen kararında "güvence bedelinin iadesi" kısmında şu ifadeler yer alıyor:

Şirketçe tahsil edilen nakit güvence bedeli, sözleşmenin feshedildiği, sona erdiği veya sayacın değiştirildiği tarihteki Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmış olan en son aya kadar oluşan TÜFE oranı üzerinden güncelleştirilerek müşterinin şirket ile olan bütün hesaplarının tasfiyesinden sonra varsa bakiyesi işletme kayıtları veya müşterinin güvence alındı belgesi dikkate alınarak talep tarihinden itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde müşteriye iade edilir.

O halde aboneliğin iptali başvurusundan en geç 3 (üç) iş günü içerisinde gevence bedelinin iadesi şarttır. Bu konuda kurumların daha hassas davranması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda şikayeti olan tüketicilerin ellerindeki belgelerle birlikte Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurmaları halinde olumlu sonuç alabilecekleri düşünüyoruz. Zehra Hanım'a geçmiş olsun diliyor, şikayetini aynen yayımlıyoruz.İyi günler,

Öncelikle verdiğiniz hizmetlerden dolayı teşekkür ederim. Ben taşınma sebebiyle yaklaşık 2 ay önce elektrik aboneliğimi iptal ettirmiştim. Abone olurken peşin peşin aldıkları depozitonun tarafıma ödenmesi için hesap numaramı istediler. Aradan 2 ay geçti, hala hesabıma yatırılmadı.
Bu nasıl bir hizmet anlayışıdır? Abone yaparken peşin alıyorlar, abonelik bitince de oyalamaya başlıyorlar. Burada önemli olan paranın miktarı değil, vatandaşa yapılan haksız uygulamadır. Vatandaş bir faturayı geç ödediğinde hemen cezalandırılıyor ama vatandaşın hakkı olana gelince oyalama taktiklerine başvuruluyor. Bir ülkede kurumlar böyle yaparsa toplumun ahlaklı, dürüst olmasını nasıl beklersiniz? Koskoca Sabancı bunu yaparsa, diğerlerini düşünemiyorum bile. Biz insanımızla, kurumlarımızla Atatürk’ün bize gösterdiği yolda dürüst, ahlaklı ve adaletli bir karaktere sahip olmadan nasıl yürüyebiliriz ki? Bu ülkede vatandaşlar uğradıkları haksızlıkları hep sineye çekmek zorundalar mı? Bunun hesabını soracak kimse yok mu? Güçlü olanların insafına terk edilmiş olarak yaşamak mıdır demokrasi? Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Kendim için değil. Tüm benim gibi sade vatandaşlarımız için bu konuya eğilmenizi rica ediyorum. İsteğim sadece paramın hesabıma yatması değil, bu uygulamanın tamamen değişmesidir. Nasıl ki vatandaş abone olmak için depozitoyu peşin ödemek zorundaysa, aboneliğin iptalinde de parasını peşin almak hakkıdır.
İlginize teşekkür ederim.


Saygılarımla,
Zehra Karpuz

10 yorum:

 1. aynen katılıyorum hanımefendiye,enerjisa ve başkent doğalgaz güvence bedelini vermeme konusunda uzmanlaşmış durumdalar.bimere yazacağım

  YanıtlaSil
 2. zehra hanım gibi insanların olması ne güzel hep sineye cekiyoruz yapılanları elektiriğimizi suyumuzu kapatacaz peşin aldıklaı parayı neden peşin vermezler paraları yok galiba yada adaletleri ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 17 agustosat toroslar elektırık dagıtım sırketıne dılekce verdım depozıto için daha ses yok.. ödeme anında kesıerlerr ama

   Sil
  2. 1.5 ay oldu bedaş tan ücret iadesi yapılmadı. bugün bimere yazdım. bakalım sonuç alabilecek miyim?

   Sil
 3. Ereğli’de bir tüketici, elektrik aboneliğini iptal ettirmek için gittiği elektrik dağıtım şirketinde depozito makbuzunu kaybettiği gerekçesi ile daha önce ödediği depozito ücretini alamadı.

  Ereğli’de yaşayan Veli Gölle (61), evinden taşınınca elektrik aboneliğine son vererek dağıtım şirketinden depozito ücretini almak istedi. Gölle'ye depozito makbuzu olmadığı için ücretin ödenmeyeceği şirket tarafından bildirildi.

  Bunun üzerine Ereğli Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvuran Gölle’ye hakem heyetinden iyi haber geldi.

  Dağıtım şirketi, arşivlerde yapılan araştırma neticesinde Veli Gölle'ye ait güvence bedel makbuzunun yer almadığını beyan ederek savunma yaptı.

  Şirket Saklamak Zorunda

  Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, inceleme sonrası tüketiciyi haklı buldu. Yapılan iş ve işlemlerle ilgili bilgi ile belgelerin işleme ait dosyada saklanmasının kanuni zorunluluk olduğuna vurgu yapılan karar gerekçesinde: “Belgenin bir nüshasının kurumda olacağından evrakın olup olmadığının ispat yükü kurum ve kuruluşa aittir. Tüketicinin elektrik aboneliği sırasında vermiş olduğu depozito ücret makbuzunun dosyada muhafazası gerektiği, abone olunurken depozito ücreti alındığı, alınmaz ise aboneliğinin yapılamayacağı anlaşıldı. Heyetimizce dosyadaki bilgi ile belgelerden tüketicinin şikayet talebinin yerinde ve uygun bulunduğu sonucuna varılmıştır" denildi.

  Dağıtım şirketi, tüketici hakem heyetinin kararına itiraz ederek Ereğli 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkemede yapılan duruşmada, belgeleri saklama zorunluluğu şirkette olduğu için davanın reddine karar verdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu olay Konya Ereğli'de yaşanmış.

   Sil
 4. avcılar bölgesine taşınalı altı ay oldu. altı ay içersinde defalarca bavuru yapmamıza rağmen elektirik abonesini üzerimize alamadık. saatlerce beklemelerimiz günleri buldu. her defasında sorun sıkıntı... elektirik saati arıza yapıp yanmasına ise abone olmadığımız için bir işlem yapmadılar. elektiriksiz kalamayacağımız için kendi imkanlarımızla yeni elektirik saati taktırdık ki, bu da suç sayılıyor. ayrıca yanımızda eski saat ve yeni satin fotğraflarıyla yeniden başvurmamız gerektiğini söylediler. 100 lira üzeride abone pararsı istiyorlar. hem pararmızı alıp bu gün olmadı şu bu eksik bahaneleriyle günlerce oyalayıp hemde neden hala abone olmadınız denerek elektiriğimizi kesip kaçak elektirik kullanıyorsunuz denerek suçlu gösterip mahkemelere çağırtıyorsunuz, delirtilmek çıldırtılmak istendiğimiz düşünmeye başladım. sonunda bir gün patlayıp bedaş'ı binasına benzinle yaktırmaya bizi azmettiriyorlar. utanmazlar ! ayıptır rezilliktir yaptığınız. binlerce kez lanet olsun size. hem pararmızı alıp hem elektiriğimiz kesip hemde hırsızlıkla suçluyorsunuz.. topunuzun defterini kitabını...
  Insan Suversuratınıza tükürüyorum utanmazlar! asıl sizler asıl hırsızlarsınız. alt katı ana-baba gün kuyruk sonu belli değil. üst katta çay kahve keyfi. yazıklar olsun. şerefsizler. günlerdir git gel uğraşıyoruz dünyanın en pahalı elektiriğini kullanmak için.

  YanıtlaSil
 5. aynen bende şikayet edecem

  YanıtlaSil
 6. bende şikayetciyim

  YanıtlaSil
 7. Şikayetimizide ediyoruz sanki işiten var, duymamazlıktan geliniyor

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ücretsiz firma rehberi