Tüketici Köşesi Tüketici Köşesi: Burger King at eti yedirdiğini itiraf etti

9 Şubat 2013 Cumartesi

Burger King at eti yedirdiğini itiraf etti

İngiltere'de ortaya çıkan ve ülkenin gündemini meşgul eden "at eti skandalı"nda yeni gelişme yaşandı. Perakende devi Tesco’dan sonra Burger King de etlerine at eti karıştığını kabul etti.İngiltere'de ilk önce perakende devi Tesco’da ortaya çıkan “at eti skandalı”nda yeni gelişmeler oldu.

Guardian gazetesinde yer alan habere göre dünyaca ünlü burger devlerinden Burger King’de İrlanda'daki tesislerde burgerlar için üretilen etlere at eti karıştığını doğruladı.
Burger King bu yanlışı düzeltmek için üretimimn İrlanda’daki tesislerden Almanyadaki tesisilere aktarıldığını açıkladı.

Burger King açıklamasında sadece fabrikadaki etlere yapılan testlerde ve çok küçük miktarlarda at DNA’sına rastlandığı fakat restoranlardan alınan numunelerde buna rastlanmadığı belirtildi.

Basında yer alan haberlere göre Tesco firmasında blunan “at eti” ürünlerin raflardan alınmasına neden olurken daha sonra Aldi UK de bazı ingiliz et üreticileirnden et alımını durdurduğunu açıklamıştı. Verilen haberlerde özellikle İrlanda'daki Silvercrest tesisinin etlerinde at DNA'sı olduğu belirtilmişti.

2 yorum:

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. At eti skandalı Fransa'ya sıçradı


  İngiltere Gıda Standartları Kurumu (Food Standards Agency) tarafından yapılan incelemelerde dondurulmuş gıda üreticisi Findus’un etli lazanyasında inek eti yerine yüzde 60 ila yüzde 100 oranında at etine rastlandı.

  Birkaç hafta önce de İngiltere’de, Tesco mağazalarında satılan hamburgerlerde ve Burger King restoranlarındaki bazı ürünlerde inek eti yerine at eti kullanıldığı tespit edilmişti.

  Gelişmeleri Başbakan David Cameron AB bütçe zirvesi için bulunduğu Brüksel’de değerlendirdi:

  “Daha önce dediğim gibi, şu anda satışta olan dondurulmuş gıdaların tehlikeli ya da sağlığa zararlı olduğunu söylemek için hiçbir neden yoktur. Bu noktanın vurgulanması önemli. Bu güvenlikle ilgili bir sorun değil, bu aslında gıda etiketleme ve müşterileri yanıltmakla ilgili bir sorun.”

  İsveçli şirket Findus söz konusu lazanyaların kendileri tarafından üretilmediğini açıklayarak müşterilerinden özür diledi.

  Findus’un açıklamasının ardından gözler lazanyalar için et tedarik eden Fransız şirket Comigel’e çevrildi. Comigel ise etleri Romanya’dan ithal ettiklerini açıkladı.

  Gelişmeler üzerine Findus şirketi İngiltere ve İsveç‘te şüpheli ürünlerini piyasadan çekme kararı aldı.

  Kaynak: http://tr.euronews.com/2013/02/08/at-eti-skandali-fransa-ya-sicradi/

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Ücretsiz firma rehberi